הכלבים במלחמת העולם השניה / טלי לוי 

מאמרים -  קורס אילוף כלבים  

 
הכלבים של היטלר
 
בקרב ביוגרפים רבים של היטלר יש בד"כ הסכמה על כך שכלביו היו קרובים אליו יותר מאשר כל יצור אנושי, ברמת האינטימיות והחברות שרכש אליהם.
 
כלבו הראשון של היטלר היה FUCHI   שקפץ לתוך  השוחה בה התחפר היטלר במהלך מלחמת העולם הראשונה. נשאר עימו כשנה וחצי עד ש FUCHI  נעלם כנראה נגנב.
 
המפורסמים ביותר בכלביו של היטלר היתה בלונדי נקבה רועה גרמנית. כשכבשו הרוסים את ברלין, קיבלה בלונדי גלולת ציאניד ומצאה את מותה בבונקר ההתאבדות המשותפת של היטלר ואווה בראון.
 
לקראת סוף חיו אמר היטלר כי הוא בוטח רק בכלבתו בלונדי.היטלר היה חסר יכולת לקיים קשרים אשיים עם בני האדם ולכן נהג לבלות פרקי זמן ארוכים עם כלביו. 
 
מחקר- הנאצים ניסו ללמד כלבים לדבר
 
אחד הניסויים המוזרים ביותר שעשו המדענים הנאצים היה אילוף כלבים על מנת שילמדו לדבר ובכך יוכלו לסייע לחיילי האס אס במשימותהם השוטפות בעיקר במחנות הריכוז.
 
מהמחקר עולה כי היטלר שהיה ידוע כאוהד כלבים, הורה לאנשיו להפוך את בעלי החיים לכלי יעיל במערך המלחמתי. הוא רצה שהכלבים ילמדו לתקשר עם אדוניהם באס אס ויוכלו לפעול לצידם ולעיתים אף במקומם במחנות הריכוז.
 
חלק מהפילוסופיה הנאצית היה שיש קשר חזק בין בני האדם לטבע. הם האמינו שנאצי טוב צריך בעל חיים ידיד.
 
לצורך המשימה הקים המשטר הנאצי בית ספר מיוחד לכלבים, בבית הספר היו כלבים שסופקו ע"י משרדו של מפקד האס אס הימלר.
 
נרשמה הצלחה מסוימת, כאשר חלק מהכלבים הצליחו לסמן מילים באמצעות כפות הרגלים שלהם ואחרים הצליחו לחקות את הקול האנושי. סופר על כלב שהצליח לבטא את המילים "הפיהרר שלי " כאשר נשאל מיהו היטלר ועל פוינטר גרמני בשם דין שנבח בקול אנושי "רעב תנו לי עוגות".
 
אחד הכלבים המתקדמים ביותר עפ"י המחקר היה טרייר בשם "רולף" אשר דיבר כאשר תופף עם רגליו את כל האותיות . עם זאת נראה כי הכל היה בשלב מוקדם ואין ראיות לכך שהיוזמה לכלל מימוש שחיילי האס אס הלכו כשלצידם כלבים מדברים.
   
 
כלבים בשירות מכונת המלחמה הנאצית
 
משחר ההיסטוריה מילאו כלבים תפקידים בשדה הקרב.
 
במלחמת העולם השניה הוצבו כלבים רבים בחזית כאשר החיילים הגרמנים השתמשו בכלבים למשימות איתור,העברת הודעות שמירה על אסירים ומידי פעם אף כלוחמים בקרבות עצמם. תכונות כמו אומץ, תוקפנות הפכו את הכלבים הללו למודל עבור החיילים.
 
חיילי האס אס היו אחראים לטיפול,הכשרה הרבעה של הכלבים.              
 
היבט נוסף של העיסוק של האדם בכלבים היה השימוש שעשו בהם כשומרים על האסירים במחנות הריכוז. שיניים של הכלבים עורר פחד עצום.
 
חברי הצוות נהגו לשסות כלבים באסירים מידי פעם לשם הבידור.
 
היינריך המילר ביקש לקבל אליו כלבים שאומנו לשמור על עדרים שלמירה דומה על אסירם.
 
הרעיון הסוטה הזה שיקף את הסימוליות המסורתית של היהודים והנוצרים ככבשים.
 
הנצאים אפילו הכריזו על יום מיוחד "יום הכלב" בו ניתן לראות ברחובות גרמניה תהלוכות מלוות בקרינות ועגלות מעוטרות בפוסטים המהללים את תרומת הכלבים לגרמני.
 
בארכיון של המוזיאון האמרקאי לזכר השואה מופיע תיאור שנכתב ע"י אסיר לשעבר שעבד במכלאת הכלבים ששימשו לשמירה על האסירים במחנה ריכוז "דכאו" הוא מתאר כי הכלבים אומנו לקפוץ על אסיר שעשה תנועה פתאומית או לא רגילה.
 
במכלאה היו כ 60 תאים שלכל תא יש מלונה +חצר הכלבים הוא מציין היו חלק ממשפחת האס אס.
 
יחד עם זאת לא כל הכלבים זכו ליחס מועדף כבלים ברייך השלישי כמו אנשים נחלקו לשתי קבוצות כלבים ששירתו את הרייך השלישי ואויבים. כאשר נבח כלב על משמר סייר נאצי מייד ירה עליו הקצין ואסר את בעליו.
  
 
רודולפינה מנצל
 
רודולפינה נולדה ב 1891 בוינה למפחה יהודית אמידה.
 
כשהיתה בת 4 נשך אותה כלבלב שאיתו שיחקה,מה שרק הגביר את סקרונתה בהולכים על ארבע. את דמי הכיס שקיבלה שילמה לשכנים שהסכימו לשמור על הכלבים המשוטטים שאספה מהרחוב.
 
הוריה כך סיפרה לא הסכימו שהיצורים המלכולכלכים האלה יכנסו את הבוץ מהרחוב אל השטיחים היקרים שבדירה.
 
באוניברסיטה של וינה עשתה דוקטורט בפסיכולוגיה ביולוגיה וביוכמיה.
 
היפת פעילה באגודת הסטודנטים הציונים של תנועת הנוער הציונית "תכלת לבן" נשיאה לרופא רודולף מנצל.
 
בשנות ה 20 הקימו בני הזוג בית ספר ראשון מסוגו לאימון כלבי תקיפה הגנה שמירה וגישוש.
 
וערכו יחד מחקים בפסיכולוגיה של הכלבים. ב 68 בספרם "על כלבים וחתולים ושאר ידידים" כתבו בני הזוג ידידות פרושה : חיים בצוותא,עבודה משותפת והבנה הדדית... ידידנו הראשונים היו כמובן הכלבים.
 
עשרות כלבים השתתפו בקורסים שהעבירה. הם עברו בדיקות התאמה מבחני כושר ואופי שאותם פיתחה ועיבדה, וברבות השנים אומצו ברחבי העולם.ספרים ומחקרים שפרסמו בני הזוג שעסקו ב"נפשו" של הכלב, זכו לתהודה רבה והקנו להם מוניטין של מומחים בן לאומים לכלבנות. במחקריהם גילו השניים למשל כי לכל אדם יש ריח יחודי משלו.
 
לעיסוקה ולאהבתה היתה תכלית ציונית והיא שלחה לא"י כלבים שאימנה באוסטריה. "מראשית עבודתנו ראינו את משימתנו העיקרית בהחדרת השימוש בכלבים למטרות הגנה על הישובים המבודדים בארץ.
 
הרב צבי פרץ חיות שהיה רבה הראשי של וינה ופעיל ציוני עד מותו בשנת 1927, ביקר בחוות הכלבים בשנות ה 20והתרשם ממראה עיניו. כלבים שמגיבים למילים ושמות בעיברית נתפו בעיניו כסמל לתחיית השפה והעם העיברים.
 
בסיפרם "חינוך כלבים ואילופם " 1939 הסבירו השנים את ההבדל בין "היהודי החדש" שמתחבר אל הטבע מגדל כלבים וחוזר למקורותיו הקדמונים לבין "היהודי הגלותי" שפחד מכלבים מסיבות היסטוריות מוצדקות.
 
לא חלף זמן רב עד שהמוסד הפרטי והיוקרתי שהקימה צד את עיניו של הרשויות האוסטריות . הכלבים הראשונים ששירתו במשטרת אוסטריה התאמנו ליפני כן בחווה של רודולפינה, וכשהם ממלאים פקודות בעברית ומגיבים ארך ורק על פניות בשמותהם העיבריים.
 
זמן מה בילתה רודולפניה בברלין ובשירות הצבא הגרמני . אירגנה קורסים לכלבי תקיפה,הגנה, גישוש ושמירה. גם בגרמניה אולפו הכלבים להשמע לפקודות בעיברית ולמדו להגיב "שב" "ארצה"  ו"קום" בשפת הקודש.
 
כעבור שנים אחדות כשהנצאים עלו לשילטון גילו מדריכי הכלבים שהכלבים אינם מגיבים על פקודות בשפה אחרת. בהוראה מגבוה נאלצו לדבר איתם בעברית, גם אם הדבר קשה ומכביד עליהם "זוג החוקרים הציונים מאלץ את הגרמנים – בעקיפין ובמתכוון לדבר בעברית.
 
הידיעה שהכלבים שאימנה שימשו אח"כ לתקיפת בני עמה העיקה עליה מאוד.
 
עם סיפוחה של אוסטריה ב 1938לא נגעו ברודולפינה לרעה. הם אף ניסו לשכנע להצטרף למערך של הצבא הגרמני. וכך תיארה רודולפינה את התקופה הגורלית ההיא"באחד מימי השישי הקצרים הגיעו צבאות היטלר לאוסטריה ובאותו בוקר נתקבלה פקודה מהיטלר להביא את בני הזוג מנצל במכונית מהודרת לאחד ממחנות הצבא הגרמני. לפקודה צורף מסמך אשר בו צוין כי יינתן להם צריף אשר בו דרים קצינים וכל תנאי הנוחות האפשריים  כדי שנוכל לבצע עבודות מחקר של כלבים בשביל הצבא הגרמני. למזלם של בני הזוג את הפקודה היה צריך לבצע היה קצין אס אס שהיה חבר משפחה ועזר להם להימלט ולחצות את הגבול.
 
יחד עם כמה כלבים יצאו השנים באוניה שעגנה בחופי ישראל בערב ראש השנה. גם בישראל המשיכו הזוג במפעל שלהם לאילוף כלבים.
 
לזכותה של רודולפינה נזקף גילוי וטיפוחו של הגזע הכנעני שהתאים במיוחד לתנאי האקלים בארץ. רודולפינה שהורגלה לעבוד עם כלבים גיזעים מאירופה בעיקר בוקסר ורועה גרמני חיפשה גזע שיתאים יותר למשימות של ההגנה. בתצפיות שלה בכלבי הפרא שהסתובבו לידי מהלי הבדואים והישובים הדרוזים היא מצאה את הכלב הכנעני מתאים לצרכיה והיא שנתנה לו את שמו. לאחר שגילה כי הוא ניכן בכושר לימוד גבוה וניתן לביות . היא הצליחה לאלף ולהכשיר כלבים רבים מגזע זה למטרות שמירה.
 
הגזע הכנעני הוכר ב 65 ע"י היתאחדות הבילאומית לכלבנות ונחשב לכלב הלאומי של ישראל.
_______________________________________________________________
 

אני ואילוף / מורן חיון
מאמרים מקורס אילוף 
 
 

מאז ומתמיד ידעתי שיש לי חיבור טוב עם בעלי חיים, כלבים בפרט, מהרגע שהחלטתי לעשות קורס אילוף כלבים ועד הרגע שבאמת הלכתי על זה לקח לי בערך 7 שנים מסיבות כאלה ואחרות. אני מאמינה שלכל דבר יש את הזמן והמקום שלו, כנראה הייתי צריכה לחכות הרבה זמן עד שהתחלתי לעשות משהו עם הרצון לאלף כלבים, אני מאמינה שמה שקורה לנו בזמן שהוא קורה לנו, זה הזמן הכי טוב שהמשהו הזה יכל לקרות בו.

ועם כמה שהאמונות שלי חזקות לגבי דברים שקורים כשאנחנו בשלים אליהם ומספיק חזקים ומסוגלים להתמודד איתם, ועם כמה שאני מאמינה שהאנשים שאנחנו פוגשים יש להם מטרה מסוימת בחיים שלנו ושגם הם באים בזמן הנכון, כל פעם שזה קורה לי אני נפעמת מחדש מכמה שזה נכון. בכל מפגש עיוני מצאתי את עצמי מקשרת משפטים לסיטואציות שקורות לי באותו רגע בחיים.

אז התחלתי קורס אילוף אצל טל שלוש, טל הוא בחור מקסים שקיבל אותי בזרועות פתוחות לבית הספר שלו "אדם וכלב", הוא אישיות בחסד, אני נהנת להגיע לשיעורים שלו הוא מעשיר אותי בידע מקצועי וגם בתובנות שמעצימות את הנפש ופותחות את המיינד. יש דברים מסוימים שאנחנו חושבים שאנחנו יודעים וברגע שאנחנו מקבלים עליהם אישור מבנאדם אחר זה מעצים את התחושה ונותן מן "אוקי", הדרך שאני הולך בה היא בסדר אני לא מוזר מדי או שונה מדי.

אחד הדברים החשובים שלקחתי איתי: אנחנו כל הזמן משתנים. ככה זה בטבע, כולנו בנויים מאטומים שכל הזמן נמצאים בתזוזה, השינוי הוא טבעי וחיוני לכולם, אין דבר כזה אדם שלא משתנה, אנחנו חיים וחווים סיטואציות שמשנות אותנו כל הזמן, אנחנו מרגישים כל כך הרבה תחושות בכל רגע נתון וכל הזמן זה משתנה, כל תחושה סופה לחלוף, האושר הוא זמני וכך גם הצער ולכן לא צריך להיתקע, כי הכל עובר ותוך שניה העצב הזה שאנחנו מרגישים יהפוך לשמחה וברגע שנצליח להבין את זה נוכל לחיות בשלום ובאיזון עם כל רגש שיבוא אלינו. ככה גם יותר נבין ופחות נכעס כי הכעס הוא בעצם תוצר של חוסר היכולת שלי להבין שעוד שניה התחושה הלא נעימה תעבור ותחושה אחרת תבוא במקומה. וזה מה שגורם לנו לקחת את החיים בצורה מאוזנת ובריאה.

את המושג מוסריות אנחנו מזכירים הרבה בעבודה עם כלבים ועם אנשים, טל מזכיר הרבה את ערך המוסריות, כמה זה חשוב להיות מוסרי כלפי כל יצור חי ולנהוג בצורה שמכבדת ולא פוגעת. קל להבין מאוד קשה ליישם. אנחנו פוגשים כל הזמן אנשים שאלוהים לא חנן אותם בהרבה שכל ותבונה ושההתמודדות איתם היא מאוד קשה, מה שאנחנו צריכים לזכור זה שרגע אחד אנחנו איתם, נותנים את מה שאנחנו מסוגלים לתת באותו רגע עם הרבה סבלנות וחמלה ורגע אחרי זה אנחנו יושבים על הספה בבית, שותים כוס תה וצוחקים על היום שהיה.

אני מאמינה שמצאתי משהו שאני טובה בו, משהו שמדבר אלי, שמרתק אותי. אני מאמינה שהעבודה עם כלבים תעשה לי טוב ותיקח אותי למקום שלוו ומאוזן. אני מרגישה שאני יכולה לתת מעצמי ולעזור לאנשים להבין את הכלב שלהם ולחיות איתו בשלום, חמלה והרבה אהבה.

תודה.
____________________________________________________________________________________

טל שלוש / למה קאיה נושכת (הכלבה של ראש הממשלה)
 

 
הכלבה של משפחת נתניהו, קאיה, תפסה את הכותרות המרכזיות בימים האחרונים, לאחר שנשכה את חברת הכנסת שרון השכל ואת בעלה של סגנית השר ציפי חוטובלי, במהלך מסיבת חנוכה שנערכה בבית ראש הממשלה. נראה כי הרעש התקשורתי גרר תגובה נמרצת מצד משפחת נתניהו, ששלחה את קאיה להסגר - וזאת למרות הביקורת שנחתה על צעד זה, והדעה שעדיף היה להשאיר את קאיה בהסגר ביתי, עקב מצבה החרדתי.
 

חשוב להכיר את גזע הכלב של קאיה והאופי האינדיבדואל ומורכבותו הרגשית, בכדי להתאים אותו לסביבתו ולדעת כיצד לטפל במצבים כאלו. קאיה היא כלבה מסוג 'האסקי-מלאמוט' מעורבת, אך עיקר הגזע הוא ממשפחת ה'שפיץ', שתפקידה למשוך מזחלות. כלבים מסוג 'שפיץ' הם כלבים מדהימים, אך דבר אחד חשוב צריך לדעת על משפחתם: מדובר בכלבים עצמאיים, עקשניים, דעתניים ונאמנים מאוד לבעליהם.

קאיה, כפי הנראה, כיאה למעמדה, הורגלה לפינוקי אוכל או לליטופי אהבה במרבית שעות היום, וזה מה שחיזק אצלה תחושה של שליטה מוגזמת בטריטוריה הפנימית בתוך הבית, או שמירה על משאבים מסוימים בו - אוכל, ספה, ואפילו אדם מסוים שניכסה לעצמה את השמירה עליו. במקרה הספציפי של קאיה, הימצאותה בסביבה סואנת והומה - בית משפחת נתניהו, המתוחזק על-ידי אנשים רבים אשר נטלו חלק בטיפולה - הביאה לכך שלא היה לה מנהיג החלטי שייתן לה מענה למסגרת קבועה ויציבה.
 
התגובה ההתנהגותית של קאיה – נשכנות - נובעת לרוב מחוסר הבנה בין הכלב לבין הבעלים. תגובה שכזו חייבת להדליק נורת אזהרה לכך שכנראה משהו לא עובד נכון, בלשון המעטה. לפני כחודש סיפר ראש הממשלה בנימין נתניהו שגם הוא ננשך על-ידי הכלבה, וניתן להסיק מכך שהבעיה התחילה הרבה לפני אירועי חג החנוכה. 
הבנת הכלב על-פי אופיו האינדיבידואלי וניתוב יצריו, בשילוב מנהיגות בריאה, חיובית וכבוד הדדי, אמורה לפתור את הבעיה, וזה טמון אך ורק בידי בעלי הכלב, האחראים לחינוכו, בדיוק כפי שהורים אחראים לחינוך ילדיהם. לכן, בכדי למנוע נשיכות של כלבים, תמיד טוב להקדים תרופה למכה.

יש לשים לב לסימנים המעידים לכך שהכלב עלול לנשוך: כלב הנוהם ליד האוכל שלו, כלב שהתחיל לאונן על אחד מהבעלים או האורחים, כלב המגרגר על אנשים אך לא נושך עדיין, וכלב שחושף שיניים ליד חפצים השייכים לו.
 
בתקווה שקאיה תצא מההסגר בימים הקרובים, מצופה ממשפחת נתניהו לנהוג באחריות כלפי הכלבה, ולהביא מאלף כלבים שייתן מענה נכון לבעיה על-פי דיאגנוזה אישית ומדויקת ושלבי פתרונה.